16 septembra, 2018

Martin Medvec - SFEG

Od Wing Chun cez FCS Kali , Balintawak az po SFEG. Máš teda značný rozsah, hlavne co sa FMA týka. Prečo ten posun z FCS na Balintawak a SFEG? 


Tak začiatky boli ťažké hlavne preto, že na Slovensku v tej dobe na začiatku 90-tych rokov bol problém sa dostať k niečomu serióznemu. A najprv to bolo karate, ešte za socializmu, potom jiu-jitsu a nasledoval Wing Chun. Myslel som si, že je to to správne a čo mi vyhovuje. Nebolo to tak a musel som bohužiaľ na to prichádzať postupne a časom. Veľa spravili aj zlé vzťahy a intrigy. Nikdy som nechcel byť niekde organizovaný a byť akokoľvek niekomu podriadený. Samozrejme som vďačný za všetko, čo som sa mohol kdekoľvek naučiť. Ale základ bol v tom, že mi väčšina vecí nepripadala reálna. Kopec ľudí ignoruje základné veci v boji. Sami sebe vytvárajú „tunelové videnie“, hlavne pri boji so zbraňou, tým myslím akoukoľvek zbraňou. Vsádzam na agresivitu, tvrdosť a rýchlosť a vtedy niektoré veci už logicky vypadávajú z konceptu a zo všelijakých systémov. Rozmýšľal som nad tým veľmi dlho ako to urobiť. Privreté oči mi veľmi rýchlo otvoril Peter Rybár, čo si myslím, že je jeden z najlepších trénerov Muay Thai vôbec. Inšpirovala ma jeho tvrdosť, húževnatosť a sila. Veľa vecí od tej doby používam a naozaj mi to vyhovuje. No a čerešničku na torte dal tomu Richard Cotterill. A tu niekde je základ SFEG – Weapons Combat System.

Aký je hlavný rozdiel medzi SFEG resp Balintawak a medzi ostatnými FMA? Dajú sa označiť hlavné rozdiely v tréningu ?Začnem FMA. FMA sú veľmi pekné, dynamické a výborne rozvíjajú presnosť, pohyblivosť, časovanie a celkovo zručnosť. Nikoho nechcem uraziť, no veľa vecí mi príde nefunkčných, je tam veľa pohybov navyše, nazval by som ich okrasnými. Možno to pramení z ázijskej kultúry a podobných vecí. No a to mne nevyhovuje. Som hrdý Slovák (nie extrémista) a vnímanie bojových systémov ázijským spôsobom mi je cudzie, hlavne posledných 5-6 rokov. Zámerne sa vyhýbam slovnému spojeniu bojové umenie. Tento výraz sa mi nejako nehodí a nemám ho rád. To čo robím a trénujem nie je umenie, je to iba spôsob ako eliminovať protivníka. A to je pre mňa ako nastavenie mysle (mindset) veľmi odlišné. Čo sa týka Balintawak, tak tam je hlavný pôvod SFEG, ale Balintawak taký aký učí Richard. Je to veľmi presne a do maximálnych detailov prepracovaný systém. Zmenil v ňom hlavne vnímanie noža v boji a vo všeobecnosti ako minimalizovať riziko v bojovej situácii.

Čo by si povedal o vzniku SFEG? Kde vznikla prvá myšlienka a aký je rozdiel medzi SFEG a Balintawak?SFEG vzniklo tak nejak spontánne, teda čo sa týka názvu. Názov dal tomu Richard keď sme sedeli u mňa doma v altánku a debatovali o tom, ako to odčleniť od iných systémov a aj prečo. No hlavne preto, aby to bolo niečo, čo nie je podriadené ničomu a nikomu a je to tzv. open source. Bolo nám jasné že, pod týmto názvom to nikto nebude poznať a ľudia sa na to budú pozerať skepticky, ale to vôbec nebolo podstatné. Princípy SFEG vznikali ale dlho predtým. 


 Čo konkrétne sa v rámci SFEG trénuje a prečo práve to?SFEG – Weapons Combat System je, ako to hovorí aj názov, boj so zbraňami. A tým je myslené zbrane chladné – úderové a aj bodno rezné, a oproti iným systémom je tu na rovnakých princípoch časť, ktorá sa veľmi intenzívne venuje strelným zbraniam – krátkym a aj dlhým a v prípade krátkych strelných zbraní je to rozdelené na skryté nosenie a na vonkajšie nosenie, čo je ale hlavne pre ozbrojené zbory. Je tu samozrejme zahrnutá aj oblasť venovaná taktickým postupom. A to je aj dosť podstatný rozdiel oproti Balintawak alebo iným systémom. Výhoda je, že všetko je veľmi podobné a stále na rovnakých princípoch. Dôležité je, iba pochopiť výhody a nevýhody tej ktorej zbrane čo máme v ruke. A tréning je tiež zameraný na zmenu zbrane – hlavne zo strelnej na nôž alebo opačne.
A prečo práve toto? Pretože nepoznám systém, ktorý sa komplexne a podrobne na jednotných princípoch zaoberá všetkými druhmi zbraní. A ak niečo obdobné je, ale veľmi roztrúsené a akoby nedokončené a tak mi to z rôznych dôvodov nevyhovuje. Ďalšia vec je bezpečnostná situácia celkovo vo svete a myslím si, že bežný človek by sa mal vedieť brániť efektívne. SFEG som s Richardom vytvoril pre nás, pôvodne som to ani nechcel učiť, ale keďže učenie mám veľmi rád, tak niektoré veci z SFEG sa postupne dostávajú medzi ľudí. Osobne si myslím, že nič nové v tomto smere sa vymyslieť nedá. Skôr ide o sumár vecí vychádzajúcich zo skúseností a pre mňa je dôležité, že to vyhovuje mne. Vzhľadom na to, že mám za sebou veľmi ťažké obdobie živote, hlavne čo sa týka zdravia, tak som si uvedomil, že nemám čas na veci, ktoré sa mi nepáčia a nevyhovujú mi a považujem ich za nefunkčné a nereálne.Mnoho systémov učí obranu proti nožu, alebo boj nožom. Aký je vtom podla teba hlavný rozdiel? Je možné sa vlastne ubrániť?V mojom ponímaní nie je možné ubrániť sa útoku nožom. Myslím si, že kto učí tie klasické techniky ohrozuje sám seba a aj ľudí, ktorí mu veria a trénujú s ním. A tým si chovajú v sebe falošnú nádej, že veď trénujem a zvládnem to. V boji je vždy všetko iba „možno“. A stačí sa pozrieť na zábery z priemyselných kamier, kde je zachytený útok nožom a každému musí byť jasné, že kopec vecí zrazu fungovať nebude.
Vo SFEG je dôraz kladený hlavne na reálny útok s maximálnou dávkou agresivity, rýchlosti, sily a tvrdosti. A toto mi vždy chýbalo pri tréningu iných systémov. SFEG je zameraný na to, ako útočiť nožom a ako ho efektívne využiť pri boji. Čiže je to vo väčšej miere pohľad zo strany útočníka. Učím aj určitú obranu proti útoku nožom ale iba preto, aby bol sťažený postup útočníka a dokázal odstrániť „prekážky“ na ceste k cieľu a ukončenie boja, v čo najkratšom čase a s maximálnym znemožnením pokračovania protivníka v útoku. Mám jeden koncept, ktorý by sa dal nazvať: „prvý kontakt s rukou s nožom“, ktorý je jednoduchý a je ľahký na naučenie sa a je vždy zakončený únikom.
Pre mňa doslovne boj s nožom je boj noža proti nožu, ak druhá strana nôž nemá tak sa to dá nazvať iba smola a stáva sa z nej obeť.Čo tak mačeta namiesto tyče? Nemení sa hlavne pri boji dlhšími sečnými zbraňami target point? Už to nieje ako dostať ratanovou tyčou.Priznám sa, boju s dlhými sečnými zbraňami sa skoro vôbec nevenujem. Problém je hlavne v tom, že tu v Európe je takýchto stretov minimum, vlastne skoro vôbec. Toto skôr riešim strelnými zbraňami. Keď som toto ešte kedysi intenzívnejšie trénoval tak údery palicou sú samozrejme iné ako útok dlhou sečnou zbraňou - tým pádom sa princípy musia meniť. To je presne tá časť, kde som povedal, že treba chápať akú zbraň mám v ruke a ako funguje a kde sú jej výhody. Ale určite som to nedával dokopy s úderovými zbraňami. Je jasné, že toto by bolo na dlhšiu debatu, ale opakujem, tomuto sa veľmi nevenujem. Ako je to napríklad s largo mano vzdialenosťami pri SFEG?Vo SFEG sú veľmi striktne upravené princípy pre boj na rôzne vzdialenosti. Je to životne dôležitá oblasť tréningu. Správne vnímanie vzdialenosti a jej dokonalé využitie vo svoj prospech. Je tu dosť veľká zmena oproti tomu, čo som roky trénoval. A vnímanie vzdialeností je podľa mňa dosť nepochopené, pretože ľudia nevyužívajú dostatočne mechaniku tela. Toto sa dá veľmi ľahko vysvetliť, ukázať a zdôvodniť pomocou matematiky fyziky a mechaniky. Je jasné, že takto napísané alebo povedané, to veľmi veľký význam nedáva, muselo by sa to ukázať na konkrétnych situáciách.

Boli časy, keď sa karambit objavoval na všetkých semíkoch FMA. Skrátka to ludi chytilo. Aký máš postoj ku tejto zbrani? Má v boji v našich zemepisných šírkach vôbec zmysel, či výhody sa karambitom učiť bojovať? 

 

Ano karambit je strašná zbraň. Má veľmi veľa výhod a dokáže spôsobiť neskutočné zranenia. Inštruktori, ktorí sa tomu venujú spravili karambitu obrovskú reklamu, ľuďom sa to veľmi páči a chcú to mať zaradené do svojich repertoárov. Ja s karambitom netrénujem vôbec, úprimne mne sa karambit nepáči ani výzorom a ani používaním, ale je to len môj osobný pohľad, ktorý platí len pre mňa. A okrem toho som mal nepríjemnú skúsenosť s ním, ktorá skončila ôsmimi stehmi. Pre mňa je karambit zbytočný, zle sa nosí a ešte horšie tasí. Preto som ho úplne vyradil zo SFEG. Ale samozrejme stále platí, že kto s ním vie bojovať je veľmi nepríjemný súper.

A jedna súkromná otázka. Maťko, čo tá brada? :)No moja brada :-D . To je zvláštna téma. Bradu mám veľmi dávno, aj keď je pravda nie až takúto dlhú ako teraz. Kedysi pred 9 rokmi keď som bol v Malajzii mi opát budhistického kláštora povedal, že brada bieleho muža znamená silu, múdrosť a nesmrteľnosť. A často sa jej chcel dotknúť a modlil sa pri tom. Bol to zvláštny zážitok a odvtedy som si povedal, že sa neoholím. No a ďalší rozhodujúci bod v mojom živote bol 17. február 2017, kedy som mal veľmi ťažkú operáciu hlavy a bola možnosť, že o neprežijem. Tento dátum považujem za svoje druhé narodeniny. A vtedy som sa rozhodol, že bradu nebudem skracovať, iba upravovať u kamaráta v barber shope cca raz za mesiac. Takže tak. Svoju bradu milujem :)     Webstránka SFEG :https://sfeg.sk/