18 augusta, 2007

Talent alebo Disciplína?

Jediným čo v skutočnosti potrebujete na prekonanie problémov v živote je sebadisciplína. Posolstvo, že v živote dosiahnete úspech prostredníctvom sebadisciplíny je pozitívny. Vecou, ktorá spája väčšinu začiatočníkov v bojových umeniach je, že keď začínali, neboli najlepšími v triede. V skutočnosti, mnohí z nich boli na začiatku dosť zlý. Napriek nedostatku talentu, predsa len, buď mali, alebo si vybudovali disciplínu na pokračovanie v tréningu, a po čase sa stali vo svojom umení veľmi zruční. A naopak, vidieť mnoho začiatočníkov v bojových umenia, ktorí boli
veľmi talentovaný, ale nikdy v ničom neuspeli, pretože len čo sa veci začali pre nich trochu zhoršovať (zvyčajne po 3-6 mesiacoch tréningu) si našli výhovorku na ukončenie tréningu. Nakoniec im bol ich talent zbytočný, pretože nemali disciplínu!

Takže, čo je dôležitejšie - Talent alebo Disciplína? Ako môžeme zlepšiť svoju disciplínu?"

Jedným z bežných spôsobov v bojových umeniach je, vytyčovať si a plniť krátkodobé tréningové ciele (rôzneho druhu). Ak sa pozrieme späť do histórie bojových umení, nájdeme nespočetné množstvo príbehov o ľuďoch, ktorí išli do hôr, bojovali stovku zápasov, cestovali do iných krajov aby našli osvietenie, urobili 2000 drepov za sebou, alebo splnili nejaký iný druh sebou predpísanej úlohy. Hoci sú tieto príklady extrémne, určíte si vie každý nájsť vo svojom tréningu nejakú skúšku či úlohu hodnú podstúpenia, ktorá zároveň nenaruší váš moderny spôsob života. Samozrejme nedáte výpoveď v prací, aby ste šli do hôr, ale možno by ste si mohli zobrať niečo jednoduché, napr. "100 kopov denne počas 100 dni". Rozmýšľajte o tom. Ako dlho by vám to trvalo? Ľahko by ste mohli spraviť 100 kopov za menej ako 10 minút (pravdepodobne, viac ako za 5 minút). Úloha nemá byt obrovská alebo dokonca pre vás fyzicky namáhavá. Cieľom je úprimné vykonanie záväzku. Aj najmenšie zmeny disciplíny uvedú do pohybu sily, ktoré vám pomôžu keď budete pred veľkou a náročnou úlohou. Zlepší vám vaše schopnosti bojovníka a taktiež vás prenesie aj cez iné oblasti života. Keď raz mate disciplínu, úspech je ľahší a je takmer garantovaný.